De politiske udvalg

Klik her for stort format

 

Økonomi - og Erhvervsudvalget
Torsten Nielsen (C) (formand) 
Nina Hygum (V) (næstformand) 
Per Møller Jensen (A) 
Mads Panny (A) 
Eva Pinnerup (A) 
Peter Juhl (C) 
Lone Langballe (O)
Åse Kubel Høeg (V)
Ib Bjerregaard (V) 

Børne- og Ungdomsudvalget 
Claus Clausen (V) (formand)
Eva Pinnerup (A) (næstformand)
Marianne Aaris Andersen (A)
Stine Damborg (C)
Søren Gytz Olesen (F)
Gudrun Bjerregaard (V)
Karin Clemmensen (V)

Social- og Arbejdsmarkedsudvalget 
Søren Gytz Olesen (F) (formand) 
Ove Kent Jørgensen (O) (næstformand) 
Niels Dueholm (A) 
Anders Bertel (A)
Nikolai Norup (C)
Gregers Laigaard (V)
Åse Kubel Høeg (V) 

Ældre- og Sundhedsudvalget 
Mette Nielsen (A) (formand) 
Ida Middelhede Jensen (C) (næstformand) 
Marianne Aaris Andersen (A)
Anders Bertel (A)
Ove Kent Jørgensen (O)
Anders Korsbæk Jensen (V)
Karin Clemmensen (V)

Kultur- og Fritidsudvalget
Per Møller Jensen (A) (formand) 
Gudrun Bjerregaard (V) (næstformand) 
Anders Bertel (A)
Flemming Lund (A)
Stine Damborg (C)
Ib Bjerregaard (V)
Michael Nøhr (V) 

Teknisk Udvalg 
Johannes F. Vesterby (V) (formand) 
Martin Sanderhoff (A) (næstformand)
Flemming Lund (A)
Nikolai Norup (C)
Allan Clifford Christensen (V)
Anders Korsbæk Jensen (V) 
Michael Nøhr (V)

Klima- og Miljøudvalget 
Mads Panny (A) (formand)
Allan Clifford Christensen (V) (næstformand)
Martin Sanderhoff (A)
Johannes F. Vesterby (V)
Claus Clausen (V)
Flemming Gundersen (Ø)
Anna Margrethe Engbæk Schmidt (B) 

Udvalget for Uddannelse, Handel og Innovation
Åse Kubel Høeg (V) (formand)
Mette Nielsen (A) (næstformand)
Niels Dueholm (A)
Jens Rohde (B)
Stine Damborg (C)

Særlige udvalg:

Tværgående Udvalg for Ledige Unge (§17, stk.4-udvalg)
Søren Gytz Olesen (F) (formand)
Niels Dueholm (A)
Eva Pinnerup (A)
Peter Juhl (C)
Ove Kent Jørgensen (O)
Claus Clausen (V)
Åse Kubel Høeg (V)
Eksterne:
Per Yding
Palle Damborg (næstformand)
Viggo Hansen
Stanley Bach
Kirsten Holmgaard

Invest in Viborg (§17, stk.4-udvalg)
Torsten Nielsen (C) (formand)
Jens Rohde (B)
Per Møller Jensen (A)
Ib Bjerregaard (V)
Eksterne:
Kim Nøhr Skibsted
Lars Johansson
Niels Christian Nielsen
Palle Damborg

Infrastrukturudvalget (§17, stk.4-udvalg)
Torsten Nielsen (C) (formand)
Per Møller Jensen (A)
Eksterne:
Ulrik Wilbek
Palle Damborg
Viggo Hansen
Knud Lomborg
Aage Søndergaard

Sidst opdateret: 24.08.2017