Lærer til mellemtrinnet - barselsvikariat

Vi er på udkig efter en lærer, der vil være med til at understøtte, at vores elever på mellemtrinnet får de bedste faglige og trivselsmæssige forudsætninger for at kunne klare sig godt videre, når de kommer i udskolingen.
 
Vi leder efter en læreruddannet, som sætter stor pris på det tætte teamsamarbejde, og et konstruktivt samarbejde med forældrene, kolleger og ledelsen.  Derudover kan du praktisere god og tydelig klasseledelse, og har gode relationelle og didaktiske kompetencer.
 
Vi søger en lærer til at varetage fagene dansk, engelsk, historie og idræt.

Overlund Skole er en 3 og 4 sporet folkeskole med 718 elever fra 0. – 9. Klasse.
Vi arbejder sammen om og ud fra vores værdier:
  • Fællesskab, vi vil hinanden.
  • Tillid, vi vil lære af hinanden.
  • Professionalisme, vi er stolte af det vi gør.
 
Vi er en skole, som arbejder med, hvordan vi kan gøre eleverne bevidste om, hvad de skal lære, og hvordan vi, som de professionelle kan skabe rum og rammer til, at eleverne reflektere over, hvad de har lært, og hvad de skal øve sig på.
 
Det pædagogiske personale har gode, individuelle arbejdspladser og mulighed for at flekse i ydertimerne.
 
Løn og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst.
 
Vi forventer at afholde ansættelsessamtaler den 28. november 2018.
 
Forud for evt. ansættelse skal der foreligge en børneattest / straffeattest.
 
Relevante bilag såsom eksamensbeviser, dokumentation om tidligere ansættelse, udtalelser mv. skal vedhæftes som filer til ansøgningen.
 
Nærmere oplysning om stillingen kan fås ved henvendelse til pædagogisk leder Berit Haarup på telefon 20 56 05 02.